shikat
09 آذر 1401 - 13:54

پناهندگان اوکراینی مسئله‌ای چالش برانگیز برای آلمان

در حالی که در آستانه فصل زمستان کارشناسان درباره هجوم بیشتر پناهندگان اوکراینی به آلمان هشدار می‌دهند این کشور برای اسکان و مراقبت از این پناهجویان با مشکلات زیادی روبرو است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هجوم پناهندگان اوکراینی به آلمان در حالی که اروپا همچنان نتوانسته با بحران پناهجویان قبلی کنار بیاد شرایط سختی را برای اروپا و همچنین آلمان ایجاد کرده است.

انجمن شهرها در آلمان خواستار حمایت بیشتر برای اسکان پناهندگان است. هلموت ددی، مدیر اجرایی شورای شهر به گروه رسانه ای فونکه گفت: هر چه جنگ روسیه علیه اوکراین بیشتر طول بکشد، مردم بیشتری مجبور می شوند کشور خود را ترک کنند. ایالت های فدرال باید به طور قابل توجهی مکان ها را در امکانات پذیرش خود افزایش دهند و اقامتگاه دائمی اضافی آماده برای اشغال بسازند.

این انجمن اعلام کرد که دولت های فدرال و ایالتی نیز باید در مورد چگونگی تامین مالی ادغام بلند مدت این پناهجویان توافق کنند. ددی توضیح داد: ما به مهدکودک اضافی، مدارس و مسکن بیشتر نیاز داریم. شهرها اکنون باید برای این سرمایه گذاری ها برنامه ریزی کنند. تعهدات مالی خاصی لازم است.

وزرای کشور دولت های فدرال و ایالتی از چهارشنبه تا جمعه در مونیخ در مورد مسائل جاری امنیت داخلی گفتگو خواهند کرد. علاوه بر سیاست پناهندگان، حفاظت از زیرساخت های حیاتی نیز باید در اولویت این مذاکرات قرار گیرد. به گفته وزارت کشور آلمان، حدود یک میلیون نفر از اوکراین به آلمان گریخته‌اند.

به گفته "بوریس پیستوریوس"، وزیر کشور ایالت نیدرزاکسن از حزب سوسیال دموکرات بزرگترین چالش در پذیرش اولیه و اسکان پناهندگان، کمبود املاک و مستغلات است. وی به گروه رسانه‌ای فونکه گفت: همه ایالات مشکل یکسانی دارند، این در مورد ایالت‌های شهری و مناطق پرجمعیت‌تر نیز صدق می‌کند. وی افزود: پیشنهادات بسیار کمتری در بازار املاک نسبت به پنج یا شش سال پیش وجود دارد و حتی در آن زمان هم تنگناهایی وجود داشت.

پیستوریوس همچنین انتظار دارد تعداد پناهجویان از اوکراین افزایش یابد. او گفت: ما باید این واقعیت را در نظر بگیریم که با توجه به جنگ و زمستان سخت در اوکراین، در هفته‌ها و ماه‌های آینده افراد بیشتری به ما مراجعه خواهند کرد. وی تاکید کرد: وضعیت فعلی بسیار چالش برانگیز است.

جرالد کناوس، محقق مهاجرت برجسته آلمانی نیز چندی پیش نسبت به جابجایی بیشتر جمعیت اوکراینی با توجه به حملات هدفمند روسیه به زیرساخت‌های اوکراین هشدار داد.

از آغاز جنگ اوکراین تعداد زیادی پناهجو از اوکراین به سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان سرازیر شده‌اند که این مسئله مشکلاتی را برای کشورهای اروپایی ایجاد کرده است.

اتحادیه اروپا تاکنون امتیازات ویژه‌ای برای پناهندگان اوکراینی قائل شده است. کشورهای عضو اتحادیه در ماه ژوئن به طور مشترک تصمیم گرفتند پناهجویان اوکراینی ملزم به انجام مراحل عادی پناهندگی نباشند. این مراحل برای تمامی پناهندگان از سایر نقاط جهان الزامی است.

تاکنون بسیاری از افراد به استانداردهای دوگانه اتحادیه اروپا درباره پناهندگان انتقاد کرده‌اند چرا که شهروندان دیگر کشورها عمدتاً از راه‌های خطرناک راهی کشور مقصد شده و بسیاری از آن‌ها در راه جان خود را از دست می‌دهند.

رسانه های آلمانی زبان در این شرایط از حملات روزافزون به اقامتگاه‌های پناهندگان اوکراینی به‌خصوص در شرق آلمان خبر می دهند.

تا کنون چندین مورد حملات آتش‌سوزی به اقامتگاه‌های پناهندگان اوکراینی گزارش شده و خوشبختانه به کسی آسیب نرسیده است، با وجود این، سیاستمداران مسئول نگران تشدید اوضاع هستند و برخی اوضاع را با سال 2015/2016 مقایسه می‌کنند، زمانی که بیش از یک میلیون پناهنده جنگی، عمدتاً از خاورمیانه، به آلمان پناه بردند. در آن زمان، تعدادی نگران‌کننده از مردم، به‌ویژه در شرق آلمان، معتقد بودند که باید با کوکتل مولوتف از خود در برابر این تهاجم دفاع کنند.

به این ترتیب بحران پناهندگان همچنان مسئله‌ای حل‌نشده در اتحادیه اروپا باقی مانده است و جنگ اوکراین و هجوم پناهندگان اوکراینی هم مشکلات بیشتری را برای این اتحادیه از جمله آلمان ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890178