shikat
25 آذر 1401 - 10:32

مشاجره لفظی در کنست به دلیل افشای سند محرمانه از سرکوب فلسطینیان

رسانه‌های صهیونیستی جزئیات مشاجره لفظی در کنست رژیم صهیونیستی در خصوص سند محرمانه‌ای از نوع سلاح‌های استفاده شده توسط پلیس رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را فاش کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،افشای سندی محرمانه از نوع سلاح‌های استفاده شده از سوی پلیس رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها در مسجد الاقصی منجر به  بحث‌ها و مناقشه‌هایی در کنست رژیم صهیونیستی شده است.

به گزارش فلسطین الیوم، رسانه‌های صهیونیستی امروز اعلام کردند: درگیری‌های لفظی روز گذشته میان «عومر بارلیو» وزیر امنیت داخلی و جانشین او «ایتمار بن گویر» و «کوبی شبتای» رئیس پلیس رژیم صهیونیستی  درخصوص سند محرمانه‌ای  از  نوع سلاح‌های استفاده شده توسط پلیس  علیه فلسطینیان در مسجدالاقصی و صحن‌های آن بود.

پلیس اشغالگر صهیونیستی  از شبکه کنست خواست تا کلیپ‌های ویدئویی جلسه یکی از کمیته‌های کنست را که در آن بارلیو مطالب طبقه‌بندی شده‌ای مطرح کرده، از همه شبکه‌ها حذف کند. این جلسه یک سال و نیم پیش در داخل  مرکز  پلیس برگزار شده بود.

کمیته ویژه‌ای در کنست برای بررسی لایحه‌ای که توسط ایتمار بن گویر ارائه شده بود، با هدف اصلاح «فرمان پلیس» و گسترش اختیارات وی به عنوان وزیر امنیت قومی در کابینه بعدی و دادن مسئولیت مطلق به او به عنوان فرمانده کل پلیس ، تشکیل جلسه داده بود.

بارلیو با حضور بن گویر و شبتای در مورد پیش‌نویس این قانون، ملاحظات شدید خود را ابراز کرد، در حالی که بن گویر با طعنه زیاد به وی چندین بار سخنان  او را قطع کرد. سپس سند محرمانه مذکور را برداشت و شروع به خواندن جملاتی از آن کرد که به گفته رسانه‌ها، نشان دهنده «تساهل پلیس با نمازگزارانی که تلاش می کنند از ورود یهودیان به این مکان جلوگیری کنند»، بود.

در همین راستا روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» به نقل از منابعی در پلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرد : «بارلیو نیز یک عمل  وسوسه‌ای انجام داد و مسائلی را در این جلسه کنست فاش کرد که در نتیجه آن باید افسران غیر ارشد از سالن‌های این نشست در صورت صحبت در خصوص آنها، خارج می‌شدند».

شبکه رسمی کنست، سخنان بارلیو را منتشر کرد که وی در آن از یک سند محرمانه گفت: «جالب است بدانیم چه کسی این سند را برای بن گویر فاش کرده ، اما چون یک متن خلاصه شده در اختیار او قرار گرفته و از آن جا که این خلاصه درباره من است، به خودم اجازه می‌دهم آن را در اینجا همانطور که هست بخوانم».

 وی تاکید کرد: «استفاده از بمب‌های شوک (صوتی) در کوه معبد  تأثیرات بین‌المللی دارد.وزیر دستور می‌دهد که از بمب شوک‌آور در (کوه معبد) استفاده نشود، مگر با تأیید صریح فرمانده تیپ (قدس) ».

وزیر امنیت داخلی  با اشاره به اینکه وضعیت به طور ویژه در قدس و به طور کلی در اسرائیل  بسیار انفجاری است ، تاکید کرد:« نباید از وسایلی که می‌تواند منجر به مرگ اسرائیلی‌ها  و ساکنان بیت المقدس شود استفاده کرد» .

 وی در ادامه تاکید کرد:«بنابراین باید از ابزارهای لازم برای متفرق کردن تظاهرات‌ها استفاده شود. آیا این شامل تفنگ «روگر» هم می‌شد»؟

کوبی شبتای بازرس کل پلیس گفت: «شما از روگر صحبت می کنید.بر روی تجهیزات آلفا بمانید».

سپس بارلیو پاسخ داد: «من به طور مفصل توضیح خواهم داد که آلفا به چه معناست؟ من روگر را  گفتم، زیرا در ابزارهای پلیس «آلفا» گنجانده نشده است. می‌ترسیدم که فرماندهان پلیس که در این جلسه ارزیابی حضور داشتند ، درک نکرده باشند که مؤثرترین راه برای  جلوگیری از بی نظمی در نظام، تیراندازی با روگر است. به همین دلیل من  بر این نکته تاکید می‌کنم».

پیش از این جنبش جهانی دفاع از حقوق کودکان در بیانیه‌ای اعلام کرد که تفنگ  راگر که نظامیان رژیم صهیونیستی برای سرکوب تظاهرات فلسطین و متفرق کردن فلسطینی‌های معترض از آن استفاده می‌کنند، سلاحی  خطرناک و  مرگبار است  که آنگونه این رژیم ادعا می‌کند سلاحی غیرکشنده نیست.

سپس بارلیو پاسخ داد: «من به طور مفصل توضیح خواهم داد که آلفا به چه معناست؟ من روگر را  گفتم، زیرا در ابزارهای پلیس (آلفا) گنجانده نشده است. می‌ترسیدم که فرماندهان پلیس که در این جلسه ارزیابی حضور داشتند  درک نکرده باشند که مؤثرترین راه برای  جلوگیری از بی نظمی در نظام، تیراندازی با روگر است. به همین دلیل من  بر این نکته تاکید می کنم».

کنست در حال بررسی تصویب 3   لایحه  جدید است که تصویب این قوانین  در گرو رای دادن به کابینه بنیامین نتانیاهو  است. پیش بینی می‌شود که « بنیامین نتانیاهو» گفت وگوها را تا دوشنبه آینده ادامه دهد تا بتواند در روز سه شنبه آینده ، رای اعتماد کابینه را به دست آورد.

 در میان این قوانین، مشخص کردن اختیارات «بزالل اسموتریچ» به عنوان وزیری ویژه در وزارت جنگ است که مسئولیت امور مدنی فلسطینی‌ها و شهرک نشینان در کرانه باختری را برعهده خواهد گرفت.

قانون دیگر دادن مجوز به سربازان  اشغالگر صهیونیستی در کرانه باختری برای تیراندازی  کسانی که قصد جانشان را دارند، است.

پیش از این جنبش جهانی دفاع از حقوق کودکان در بیانیه‌ای اعلام کرد که تفنگ  راگر که نظامیان رژیم صهیونیستی برای سرکوب تظاهرات فلسطین و متفرق کردن فلسطینی‌های معترض از آن استفاده می‌کنند، سلاحی مرگبار است  که آنگونه این رژیم ادعا می‌کند سلاحی غیرکشنده نیست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 913772