shikat
10 آذر 1401 - 12:16

اصلاحیه ماده ۲۴ قانون معادن تقدیم مجلس شد

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اصلاحیه ماده ۲۴ قانون معادن را به مجلس شورای اسلامی داده ایم که هرکجا معادنی از لحاظ زیست محیطی آلاینده تشخیص داده شوند حتما سازمان محیط زیست ورود کرده و تکالیف خود را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی سلاجقه در حاشیه مراسم افتتاح تصفیه خانه زندان مرکزی خرم آباد در جمع خبرنگاران لرستان، با بیان اینکه طرحی که برای تصفیه خانه زندان مرکزی خرم آباد اجرا شده است یکی از بهترین طرح‌های زیست محیطی است، اظهار داشت: در بعد توسعه یک کار بسیار بی نظیر نیز در پتروشیمی لرستان انجام شده در حالی که این منطقه یک منطقه کشاورزی محور است و اکنون محصولات آن در حال جمع‌آوری هستند اما می بینیم که یک مجموعه پتروشیمی در آنجا احداث شده که در تمام زمینه‌ها از صفر تا صدم از لحاظ فرهنگ‌سازی محیط زیست و هم مسائل پسماند و بحث تفکیک از مبدا اقدامات بسیار خوبی در این واحد انجام شده که قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه پسماند به عنوان یک ثروت ملی تبدیل به ارزش افزوده های بسیار بالا و کالاهای ثانویه قابل استفاده تبدیل می شود و شاهد این اتفاق در مجموعه پتروشیمی خرم‌آباد بودیم، افزود: در بحث تصفیه خانه  پساب حدود 100 میلیارد تومان برای این واحد هزینه شده ‌و خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته تمامی فاکتورهای زیست محیطی و تعهدات اجتماعی به خوبی در این مجموعه رعایت شده است.

سلاجقه با اشاره به تصفیه‌خانه زندان مرکزی خرم‌آباد، بیان کرد: با توجه به شیب عمومی که این منطقه به سمت شهر و روستاهای پایین دست دارد دغدغه ای درخصوص از بین رفتن منابع آب و خاک برای مردم ایجاد شده بود و بوی مشمئزکننده ای مردم این منطقه را اذیت می کرد که با هزینه کرد 20 میلیارد ریال اعتبار شاهد تصفیه 400 متر مکعب فاضلاب در روز هستیم که دستاورد بسیار خوبی است.

وی با اشاره به انجام نمونه برداری های محیط زیست لرستان از آب خروجی زندان مرکزی، عنوان کرد: همه یافته ها در بعد آنیون و کاتیون و سایر مسائل زیست محیطی زیر حد استاندارد است و مردم منطقه خاطرشان آسوده باشد آبی که در چرخه تولید استفاده می کنند فاقد آلودگی است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور درخصوص معادن، گفت: تمام معادنی که در مناطق چهارگانه محیط زیست واقع شده اند مجوز زیست محیطی داده نمی شود مگر اینکه معدن راهبردی و مورد نیازکشور باشد که در این صورت هم با رعایت مسائل محیط زیستی و گزارش ارزیابی محیط زیستی که از آنها می گیریم باید فعالیت داشته باشند.

وی افزود: در خارج از مناطق با مشکلی که مواجه هستیم ماده 24 و ماده 24 مکرر قانون معادن است که اصلاحیه آن را به مجلس شورای اسلامی داده ایم که هرکجا معادنی از لحاظ زیست محیطی آلاینده تشخیص داده شوند حتما سازمان محیط زیست ورود کرده و تکالیف خود را انجام دهد.  

به گزارش تسنیم روش تصفیه طرح تصفیه خانه زندان مرکزی خرم آباد لجن فعال هوادهی گسترده عمقی بوده و ظرفیت تصفیه 400 متر مکعب فاضلاب در هر شبانه روز را دارد. این پروژه سال 1398 آغاز و در آذر 1401 به بهره برداری رسیده و برای آن مبلغ 20 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

انتهای پیام/641/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891476